RECEPTA NA RAKA – PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA PŁUC WŚRÓD MIESZKAŃCÓW POWIATU TCZEWSKIEGO
Dominującym czynnikiem w rozwoju raka płuca są rakotwórcze substancje zawarte w dymie papierosowym. Dym tytoniowy jest odpowiedzialny aż za 87-91% zachorowań na raka płuca u mężczyzn i 57-86% u kobiet. Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu.
Palenie bierne stanowi nie mniejszy problem, ponieważ jest również rakotwórcze. Dym unoszący się z żarzącej się końcówki papierosa jest czterokrotnie bardziej toksyczny niż ten, którym zaciąga się palacz. Nikotynowy nałóg pogarsza jakość życia na długo przed śmiercią, powodując schorzenia układu oddechowego (astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zapalenie oskrzeli i płuc) oraz choroby układu krążenia (udar mózgu, chorobę wieńcową, zawał serca).
Dla osób szczególnie zagrożonych zachorowaniem na raka płuca przygotowany został program, którego celem jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju, a także poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu.
Okres realizacji programu: październik 2023 - grudzień 2027
Kto może skorzystać z programu?
Mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku 55 – 74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 30 paczkolat i okresem absencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat.
Paczkolata oblicza się poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata nałogu, |
Kto i gdzie realizuje program?
Program realizuje Medical Medycyna Sp. z o.o. – Centrum Diagnostyczno-Specjalistyczne w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5A.
Zapisy do programu prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00 pod nr telefonu: 734 925 213
Nie zwlekaj – zgłoś się już dziś, limit badań ograniczony.
Rok realizacji programu | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 |
Limit badań | 100 | 435 | 300 | 300 | 300 |
Liczba osób zbadanych | 100 | 370 |
Co czeka uczestnika programu?
Każdy uczestnik programu w ramach działań edukacyjnych dowie się więcej na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz chorób przez nie wywołanych oraz skorzysta z bezpłatnych badań diagnostycznych – badania klatki piersiowej za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK) oraz konsultacji lekarskiej, w czasie której lekarz omówi wynik badania oraz przekaże zindywidualizowane zalecenia odnośnie dalszego postępowania.
Badanie za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej jest bezpieczne i mało inwazyjne. Tomograf komputerowy prześwietla narząd pod różnym kątem. Wykonuje serię zdjęć i tworzy dokładny obraz badanego obszaru (z uwzględnieniem tkanek kostnych i miękkich). Badanie przeprowadza się bez podania środków kontrastujących dożylnie ani doustnie. |
W przypadku pozytywnego wyniku badania NDTK lekarz wydaje uczestnikowi wypełnioną kartę DiLO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego wystawiana w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej w celu przyśpieszenia procedur związanych z diagnostyką i leczeniem osób chorych na nowotwory) umożliwiającą diagnostykę pogłębioną.
W przypadku negatywnego wyniku badania NDTK lekarz informuje uczestnika o zakończeniu udziału w programie. Wskazuje również możliwość powtórzenia badania przesiewowego nie wcześniej niż po 1 roku oraz miejsce gdzie można takie badanie wykonać. Powtórzenie badania przesiewowego będzie odbywać się poza programem.
Uczestnicy deklarujący aktywne palenie zostają dodatkowo poddani dwóm badaniom diagnostycznym: standaryzowany wywiad dotyczący intensywności palenia i siły uzależnienia za pomocą testu Fagerströma oraz test motywacji do rzucenia palenia (Schneider). Na podstawie wyników uczestnikowi zostaną przedstawione możliwości uzyskania adekwatnego poradnictwa antynikotynowego realizowanego poza programem wraz z podaniem danych kontaktowych, np. poradnia leczenia uzależnień, poradnia antynikotynowa, współpraca z Poradnią Pomocy Palącym.
Więcej informacji w Wydziale Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON Starostwa Powiatowego w Tczewie, ul. Piaskowa 2, pok. 221 lub 224, tel. 58 7734916/913.
Dlaczego profilaktyka raka płuc jest ważna?
Nie zwlekaj, rzuć palenie już dziś - wybierz zdrowie.
(W nowo otwartej stronie proszę wybrać odpowiednio: Nazwa programu > Profilaktyka chorób odtytoniowych)
Program finansowany ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Subkowy oraz Gminy Morzeszczyn.