Realizację programu zakończono w 2020 roku.
Występowanie nadwagi i otyłości stanowi istotny problem w zakresie zdrowia publicznego, dotyczy on przede wszystkim osób dorosłych, jednak największy niepokój budzi wzrastająca liczba otyłych wśród dzieci i młodzieży. Nadwaga i otyłość są głównymi czynnikami ryzyka dla wielu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawały i udary, nowotwory złośliwe i wiele innych, i niosą za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego otyłego człowieka.
Do otyłości prowadzą złe nawyki żywieniowe, mała aktywność ruchowa i inne czynniki wewnątrzustrojowe, a jej leczenie wymaga indywidualnych metod terapeutycznych.
Ponieważ w obecnym funkcjonującym systemie opieki zdrowotnej nie istnieje żadna forma długofalowej, kompleksowej opieki nad osobami z zaburzeniami masy ciała pod postacią nadwagi i otyłości, Powiat Tczewski opracował i przystąpił do realizacji programu polityki zdrowotnej pn. Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi „CZAS NA ZDROWIE”, w ramach którego organizowana jest tzw. terapia otyłości.
Mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku do lat 18 lub w wieku aktywności zawodowej z otyłością (wskaźnik BMI powyżej 30 kg/m2). BMI to wskaźnik masy ciała stosowany w klasyfikacji niedowagi, nadwagi i otyłości u osób dorosłych. Wylicza się go ze wzoru:
czyli masa ciała wyrażona w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.
Osoby zgłaszające się do Programu skorzystają z:
Dietetyk dokona oceny stopnia nadmiaru masy ciała. Wskaże nieprawidłowe nawyki żywieniowe i pomoże zmienić sposób myślenia o jedzeniu. Określi produkty wskazane i niewskazane. Dobierze rodzaj i ilość posiłków adekwatnie do stanu zdrowia, charakteru pracy i aktywności fizycznej pacjenta. Przeprowadzi okresowe kontrole uzyskanych efektów.
Fizjoterapeuta pomoże dobrać odpowiedni sposób wysiłku, uwzględniający występujące dolegliwości i schorzenia, oraz dopasuje rodzaj ćwiczeń do możliwości konkretnego organizmu.
Program przyjęto do realizacji na lata 2016 – 2020 z możliwością kontynuacji w latach następnych. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną spowodowaną emisją zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i związanym z nią wysokim wskaźnikiem rezygnacji z terapii w trakcie jej trwania, oraz mając na uwadze alternatywne programy finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach których wykonywane są badania laboratoryjne oraz realizowany jest kompleksowy program edukacyjny, w tym: konsultacje lekarskie, porady dietetyczne, zajęcia sportowe, nie podjęto działań umożliwiających kontynuację programu w 2021 roku.
Szczegółowe informacje o programach tutaj i tutaj
Realizacja programu w latach następnych uzależniona będzie od możliwości finansowych Powiatu, sytuacji epidemicznej w Polsce oraz możliwości skorzystania z alternatywnych programów zdrowotnych promujących zdrowy styl życia oraz poprawę stanu zdrowia poprzez zredukowanie nadmiernej masy ciała.
W latach 2016 - 2020 Program finansowano ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Tczew oraz Gminy Subkowy.