40. rocznica powstania ZKP oddział Kociewski w Tczewie
Czterdzieści lat to spory odcinek czasu i piękna rocznica do świętowania. Taki jubileusz w tym roku obchodzi oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Kociewski w Tczewie. 19 września 1981 roku grupa inicjatorów powołała lokalną strukturę w grodzie nad Wisłą. Jak wspomina uczestnik tamtych wydarzeń Kazimierz Ickiewicz wśród inicjatorów i organizatorów spotkania sprzed czterech dekad obecni byli: Lech Bądkowski, Wojciech Chabałowski, Bożena Gałecka, Kazimierz Ickiewicz, Eugeniusz Jażdżewski, Jerzy Kiedrowski, Roman Landowski, Barbara Malczewska, Piotr Osowski, Kazimierz Smoliński, Michał Spankowski, Jan Wespa, Grażyna Żeśko.
Kociewska organizacja działała prężnie w latach 80-tych minionego wieku. Jedną z inicjatyw były organizowane Nadwiślańskie Spotkania. W 2004 roku za sprawą Krzysztofa Kordy i Michała Kargula ZKP oddział Kociewski w Tczewie rozpoczął nowy etap działalności. Wiele form aktywności skierowano do mieszkańców Kociewia i lokalnych działaczy. Podczas spotkania wspominano dawne czasy oraz formy aktywności. Niech ta sztafeta lokalnych kociewskich działań trwa dalej dla dobra wspólnego.
Podczas jubileuszu ZKP oddział Kociewski w Tczewie obecni byli:
Jan Kulas Radny Powiatu Tczewskiego,
dr Krzysztof Korda dyrektor Biblioteki Publicznej w Tczewie,
dr Michał Kargul wiceprezes ZKP,
Bogdan Wiśniewski Prezes ZKP Pelplin,
Janusz Landowski Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej.
Tekst: Oddział Kociewski ZKP Tczew
Foto: Jacek Cherek

