Ustawienia

Imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
pochmurno
23°C

Rada Powiatu Tczewskiego przyjęła Rezolucję w sprawie ogłoszenia roku 2024 "Rokiem Samorządności w Powiecie Tczewskim"

Podczas LXVI Sesji, Rada Powiatu Tczewskiego przyjęła Rezolucję w sprawie ogłoszenia roku 2024 "Rokiem Samorządności w Powiecie Tczewskim", poniżej prezentujemy jej streść:

Rezolucja Rady Powiatu Tczewskiego z dnia 30 stycznia 2024 roku

Po uzgodnieniach okrągłego stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborach nastąpiły dynamiczne rewolucje ustrojowe w naszym państwie. Zmiana dotychczasowego centralizmu państwowego na samorządność lokalną zdecydowanie zmieniła mentalność lokalnych środowisk. Wyłaniani w demokratycznych wyborach radni wszystkich szczebli samorządowych, a także prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie, mogą wspólnie i samodzielnie decydować o kierunkach rozwoju, gospodarować budżetem oraz podejmować decyzje ważne dla swoich mieszkańców.

Reforma samorządowa znacząco przekształciła sektor życia publicznego. Samorząd stał się czynnikiem rozwoju ekonomicznego i społecznego. Inwestuje w oświatę, służbę zdrowia, kulturę, infrastrukturę drogową, a także podejmuje decyzje, konsultując je ze społecznością lokalną. Wyzwolona w ludziach kreatywność i determinacja wpłynęła korzystnie na racjonalizację wydatków publicznych. Również pozyskane z Unii Europejskiej środki wpłynęły znacząco na poprawę jakości życia mieszkańców i otworzyły nasze państwo na świat.
W trakcie roku 2023, kiedy świętowaliśmy rocznicę 25-lecia samorządu powiatowego, a swoje jubileusze świętowały również samorządy gminne i wojewódzkie, mieliśmy m.in. okazję zebrać i podsumować zmiany, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat. Na ich znaczenie składały się konkretne przedsięwzięcia, takie jak: setki kilometrów przebudowanych i wyremontowanych dróg oraz poważne, wielomilionowe inwestycje w placówkach oświatowych, służby zdrowia, obiektach sportowych i instytucjach kultury. Jubileusz był również okazją żeby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz region rozwija się i prosperuje.

Jednocześnie, musimy pamiętać, że historia naszego samorządu wciąż się pisze. W roku 2024, czekają nas kolejne wyzwania, a zarazem bardzo ważne wydarzenia - wybory samorządowe i wybory do Parlamentu Europejskiego. Będzie to czas, kiedy szczególnie mocno należy podkreślić znaczenie i rolę samorządności, w szczególności naszej samorządności terytorialnej. W wyborach samorządowych mieszkańcy wybiorą członków organów jednostek samorządu terytorialnego: rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Wszyscy staniemy przed ważnym zadaniem, jakim jest spełnienie podstawowego warunku funkcjonowania państwa demokratycznego.

Rok samorządności w Powiecie Tczewskim będzie miał zatem na celu nie tylko zaprezentowanie samorządu, jako wyrazu demokracji lokalnej oraz instytucji, gdzie załatwiane są sprawy administracyjne, ale również przedstawienie jego działalności w sposób przejrzystszy i jasny dla mieszkańców. Będzie to również doskonała okazja do dalszej pracy z młodymi ludźmi, nakierowanej na zwiększenie ich wrażliwości społecznej, większe upodmiotowienie obywatelskie i lepsze zakorzenienie w wartościach społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas Roku Samorządności, będziemy zatem wspólnie podejmować działania, mające na celu zwiększenie świadomości naszych mieszkańców na to, jak wiele zależy od ich aktywności społecznej, obywatelskiej (w tym wyborczej) i ich regionalnego patriotyzmu.

Pozostałe

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.