Zapraszamy na IV edycję SAMBOR FESTIVAL TCZEW
We wrześniu rozpoczyna się kolejna, już IV edycja SAMBOR FESTIVAL TCZEW. Z całą pewnością jest to jedyne tego typu wydarzenie w Tczewie. W bieżącym roku mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na aż 5 koncertów w kolejne niedzielne wieczory, zróżnicowane pod względem wykonawczym i repertuarowym.
Ideą, która przyświecała powstaniu SAMBOR FESTIVAL TCZEW, była budowa nowego instrumentu – organów w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Nowy instrument wpisywać się będzie w myśl symfonizmu francuskiego i ma być połączeniem zarówno tradycji jak i nowoczesności. Jego dyspozycja oraz walory brzmieniowe mają być wiernym nawiązaniem do brzmienia organów Aristide’a Cavaillé-Colla (1811 – 1899), który był pionierem i twórcą nowo wytyczonego kierunku budownictwa organowego. Budowa i montaż organów to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Jedną z inicjatyw mającą na celu zebranie funduszy na ten cel, była zbiórka pieniędzy – Akcja renowacja - Szczytny cel mamy, ratujemy farne organy. Od pierwszej edycji towarzyszy ona również festiwalowym koncertom. Natomiast od marca 2023 roku rozpoczęła się kolejna inicjatywa, jaką proponują Organizatorzy – Adopcja Piszczałek. Więcej informacji można znaleźć na stronie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego (http://faratczew.pl/?page_id=4749).
Wrześniowe koncerty rozpoczęły się 1 września o godzinie 19:00 w kościele
pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Pierwszej niedzieli zaprezentował się męski zespół wokalny NUOVE VOCI. Zespół ten organizuje koncerty chóralne, uświetnia wiele festiwali muzycznych. Podczas swojego koncertu zaprezentowali muzykę sakralną – począwszy od chorałów gregoriańskich po wielogłosowe utwory współczesnych kompozytorów. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. kompozycje Mikołaja Gomółki, Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego, Tomasza Chyły, Marii Trzpil.
Kolejny niedzielny wieczór – 8.09. o godz. 19:00 – przeniesie słuchaczy w czasy barokowego mistrza Jana Sebastiana Bacha. W wyjątkowym koncercie, zatytułowanym BACH
W OGRODACH PARYSKICH, swój recital klawesynowy wykona Justyna Woś. To utalentowana i utytułowana klawesynistka, wykładowczyni Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wielokrotna stypendystka licznych kursów. Interpretacje klawesynowe prezentowała w Polsce oraz Europie.
W trakcie swojego recitalu zaprezentuje m.in. Uwerturę Francuską, Suitę Francuską oraz utwory J. Ph. Rameau.
15.09. zapraszamy Państwa na wspaniały popis umiejętności PAWŁA GUSNARA
z towarzyszeniem AGNIESZKI PRZEMYK-BRYŁY. Wybitny saksofonista, solista, kameralista, pedagog, profesor sztuk muzycznych. Na co dzień wykładający na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi.
Paweł Gusnar jest wybitnym saksofonistą, wszechstronnym, otwartym na różne style i formy ekspresji. Z jednakowym znawstwem łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej
i rozrywkowej. Ponadto propaguje polską twórczość saksofonową poza granicami naszego kraju.
Osoby, z którymi współpracował to m.in. Krzysztof Penderecki, Weronika Ratusińska- Zamuszko, Sławomir Kaczorowski, Marcin Stańczyk, Toshio Mashima, Leszek Możdżer.
Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych, w Polsce i za granicą, również
w ramach znaczących festiwali. Jako solista występował z niemal wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, także z Sinfonią Varsovią. Ponadto współpracuje
z najlepszymi polskimi big bandami – Adama Sztaby, Tomasza Szymusia, Krzysztofa Herdzina, Kukla Band.
Swoimi kompetencjami dzieli się jako jury konkursów na całym świecie.
Pawłowi Gusnarowi towarzyszyć będzie profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Agnieszka Przemyk-Bryła. Wielokrotna laureatka ogólnopolskich
i międzynarodowych konkursów pianistycznych, stypendystka Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, zdobywczyni wielu prestiżowych stypendiów. Występowała zarówno na polskich scenach, jak i salach koncertowych Austrii, Azerbejdżanu, Chin, Czech, Finlandii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, USA, Szwajcarii, Szwecji, Włoch.
Paweł Gusnar i Agnieszka Przemyk-Bryła zapraszają nas na niesamowite doznania
i w niedzielę 15.09. zaprezentują utwory J. S. Bacha, Gershwina, Morricone'a, Piazolli i in.
Czwarta niedziela września poświęcona zostanie podróży w czasie. Muzycy grający
na kopiach instrumentów historycznych – TUBICINATORES GEDANENSES zaproszą nas do wysłuchania sygnałów z Jasnej Góry, fanfar weselnych oraz innych utworów historycznych, które wykonuje przy pomocy współczesnych środków wykonawczych. Czworo trębaczy oraz kotlarz są wyjątkowym na skalę Polski kwintetem – to jedyna, systematycznie działająca grupa tego typu.
Wykonywane przez nich sygnały oraz bardziej skomplikowane utwory – Turmmusik swoje początki mają już w XV w. i rozwijały się aż do XX w. Usłyszymy m.in. w opracowaniu Pawła Hulisza twórczość J. Van Eycka, Pieśń Weselną z XVII w. autorstwa K. Wernera, Canon Du Carrousel oraz sygnały anonimowych autorów, które towarzyszyły kulturze dworskiej przez wieki.
Ostatnia niedziela września będzie należała do akordeonowego trio – MOTION TRIO, które wystąpi z koncertem MOTION TRIO ALLA POLACCA. Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek oraz Marcin Gałażyn przedstawią pełną namiętności i pasji przy lodowatej precyzji muzykę własnego autorstwa oraz kompozycje Chopina i Kilara.
Założony 25 lat temu zespół swoje pierwsze kroki jako trio stawiało na ulicach Europy,
by później dotrzeć do nowojorskiej Carnegie Hall czy wiedeńskiej Konzerthaus.
Do tej pory wydali trzynaście albumów, koncertowali w czterdziestu czterech krajach świata, na wszystkich kontynentach. Zespół gra na Pigini Sirius Millenium, które są uważane
za najlepsze możliwe akordeony.
Z wielką radością raz jeszcze zapraszamy wszystkich Państwa na kolejną odsłonę SAMBOR FESTIVAL TCZEW. Muzyka już po raz czwarty rozbrzmi w średniowiecznych murach tczewskiej Fary i po raz kolejny zaprasza na ucztę zmysłów.
Informacja: Żaklina Kowalkowska - prezes Stowarzyszenia Na Krańcu Świata